Karotcu

Karotcu

Karotcu, beton delme ve kesme işlemlerinde karot makinesi ile yapılan işlemleri yerine getiren ustaya denilmektedir.

Karot makineleri ile yapılan işler, hem hızlı hemde temizdir. Teknoloji olarak sürekli geliştirilen bu makineleri kullan karotcu belli bir eğitimden geçmeli ve zaman içerisinde ustalık kazanması gerekir.

 

 

Karotcu Faaliyet alanları:

* Beton yüzeyde kapı, pencere vs gibi alanlar açma. Örneğin binanızda beton duvardan kapı açılması gerekiyor ve duvarda oldukça kalın ise karot uygulamaları ile bu işi yapılabilir. Uygulamalarda beton yapıya fazla zarar vermez. Gürültüsü azdır. Hızlı bir şekilde sonuç alırsınız.

* Yapıda istenmeyen bölümün kesilmesi : Bazı durumlarda yapıdaki balkonu kesme ihtiyacı olablir. Tehlike oluşturduğu düşünülen beton çıkıntılar binadan temizlenmesi istenebilir. Karot uygulamaları bu işleri kolayca yapabilmekteyiz.

* Deprem testi ve betondan numune alma : Deprem testi yapılırken beton sütunlardan karot işi ile silindir şeklinde parçalar çıkarılmaktadır. Bu parçaların dayanıklılığı ve yapısı makinalar ile test edilerek binanın depreme dayanıklı olup olmadığı anlaşılmaktadır.

* Doğalgaz vs tesisat döşemelerinde de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Daha bir çok uygulamada karot işleri tercih edilmektedir.

Karotcu, kesim veya delim yapılacak alanı ölçerek projelendirmelidir. İşlem yapılacak alanı makine kurularak başlanır. Bir veya iki kişilik bir ekip 9-10 metrekarelik bir betonu yarım gün gibi kısa bir sürede tamamlayabilir. Kesim yapılan beton düzgün bir şekilde çıkarılacağı için atılmasıda kolay ve hızlı olacaktır.

Çevreyi minimum seviyede kirlilik yaratan işlemler, gün içerisinde rahatlıkla temizlenebilir. Uygulama sırasında çalışılan bölgeye su enjekte edilmektedir. Bu sayede etrafa toz veya küçük inşaat parçacıklarının saçılması önlenir. Ortada çok az bir su akıntısı olabilmektedir. Bu akıntı takip edilerek yayılmasını önlemekteyiz.

Günümüzde inşaat işlerinde beton kırma ve delme işlemleri çok zor değildir. Eskiden yapılan uygulamalar, ciddi iş gücü ve maliyet gerektirirdi. Ancak teknolojik gelişmeler ve özellikle gelişmiş makineler işi en hızlı ve kolay yoldan tamamlanmasını sağlamaktadır.