Beton Nasıl Kesilir

Beton Nasıl Kesilir

Beton kesme işi çeşitli makineler yardımıyla yapılabilir. Hangi betonda hangi makinenin kullanılacağı betonun kalınlığa bağlı olarak değişir. Örneğin hidrolikle çalışan makinelerde 60 cm e kadar olan betonlar kolaylıkla kesilebilir. Diğer yandan karot ile yapılacak kesimde de aynı ölçüler söz konusuyken daha derinden bir kesim işlemi yapılabilir. Kesim işlerinde önemli olan betonun düz bir şekilde kesilmesi kesilen alana zarar vermemelidir. Bu sebeple makine kullanımı son derecede önemlidir. Hidrolik ve karot makinleri su ile çalışır. Diğer yandan büyük beton kütlelerinin kesiminde kullanılan tel ile kesmede yalnızca karot için su kullanılır.

Beton Kesmek

Karot ile beton kesme işi ağır iş yükü olarak kabul edilir. Ciddi tedbirler isteyen bu işlem son derece dikkatli ve özenli yapılması gereken bir iştir. Öte yandan kesimde kullanılacak olan makinelerin güvenliği de önemlidir. burada hangi iş için hangi makinenin kullanılacağı çok önemlidir. bu sebeple makine kullanımında dikkatli olmak gerekir. bu işi yapacak kişilerin her türlü teknik bilgiyi almış olmaları gerekir. sadece beton kesme işinde değil diğer alanlar da tekniki bilgi ve özen sorumluluğu vardır.

İnşaat İşleri

Beton kesme çok önemli ve ağır bir inşaat işidir. Bu işi yapacak teknik ekip son derecede sorumlu çalışmalıdır. Diğer yandan yapılması gereken işlerde gerekli özeni ve tedbiri almış olmaları gerekir. beton kesmek için kullanılan makineler de bile çok ayrıntılı bilgi sahibi olmak gerekir. bu sebeple herkes bu işi yapacaz. Özellikle büyük kütlelerin kesiminde hassas davranılmalı ve kesim işlerinde kalıpların düzgün çıkarılması gerekir.

İri Betonların Kesilmesi

İri ve büyük kaliıp betonların kesilmesi için tel ile kesme yöntemi kullanılır. Örneğin yapılarda asansör boşluğu oluşturmak için bu kesme işinde tel yöntemi kullanılır. Tel ile kesme işini yapabilmek için karot makinesine ihtiyaç vardır. Çünkü karot önce kesilmesi gereken alanı delerek içine girer. Ardından betonun bir kısmını deler ve teli arka tarafa gönderir. Ardından tel ile kesme işine devam edilir. Bu şekilde iri kütleli betonler kesilebilir.

 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir