Etiket Arşivi beton delme

Beton Delme İşleri

Beton delme işleri için kullanılacak makine karot makinesidir. Bu işlerde kullanmak üzere yapılan bu makine aslında ingilizce havuç anlamına gelir. Aslında karot makinesinin asıl icadındaki amaç betondan örnek alıp numune edilmesidir.  Bu sayede betonun dayanıklılığı ve kalitesi belirlenmek istenir. Ancak bazı durumlarda beton kalitesini ölçmek dışında da delme ilemli gerekebilir. Beton yapısı gereği oldukça sert ve dayanıklı bir yapıdır. Bu sebeple herhangi bir aletle hesapsız olarak yapılan işlemler tüm yapı üzerinde geri dönülemez hatalar verebilir. Bu yüzden bu işi karot makinesi kullanılarak karotçular tarafından yapılması gerekir.

Delmek İçin

Beton delme işi çeşitli amaçlar için yapılabilir. Örneğin bina ve yapılarda sonrdan baca deliği açmak gerekebilir. Bu işi yapabilmek ve bacanın doğru bir şekilde açılması için hesaplamaların yapılması gerekir. Öte yandan hesaplamaların yanında delme işinde kayma ve titremelerin olmaması gerekir. Karot makinesi bu tür durumları engelleyerek sizi istediğiniz amaca götürür. Öncelikle açılmak istenen delik için duvara sabitlenen makine çalıştırılır ve istenilen çapta beton çıkartılabilir.

Beton Delme Zorluğu

Beton delme başlı başına sadece bir duvarın delinmesi değildir. Çünkü o duvardan geçen çeşitli hatlar olabileceği gibi yanlış hesaplar sonucunda yanlış delikler açılabilir. Diğer yandan bu iş için gerekli bilgi olmadan delme işine başlanılmaması gerekir. Bu amaçla açılan deliklerin kusursuz bir şekilde açılması gerekir.

Beton Delme Amaçları

Beton test için, numune almak için, çeşitli giderleri açmak için açılabilir. Bunları bir yük haline getirmeden kolay bir şekilde yapan karotçular sayesinde sizde beton işlerinizi yaptırabilirsiniz. Ayrıca günlerce sürecek işinizi saatler içinde bitirmek için de bu yöntemi deneyebilirsiniz. Karotcular bu amaçla çalışarak size kolaylık sunar. Bu sayede beton kesme ve delme işlemleri hızlı bir şekilde yapılabilir. Beton için kullanılan karot makineleri yalnızca beton delme için değil asvalt ve yollarda da kullanılabilir. Örneğin kanalizasyon deliklerinin nasıl açıldığını ve kusursuz bir yuvarlaklığa sahip olduğunu düşünmüşsünüzdür. İşte karot makinesi kullanılarak bu delme işi gerçekleşir.

Tags, , , , ,

Beton Delici

Beton delici olarak bilinen karot makineleri kullanarak sizde hızlı ve etkili bir şekilde istediğiniz çapta delik açabilirsiniz. Beten deliciler ilk olarak Almanlar tarafından kullanılmıştır. Bu alanda hizmet veren ilk makineler beton üzerinden örnek almak amacıyla kullanıldığı için delme ve kesme amaçlı olarak daha sonra bu makinelere özellikler eklemiştir. Beton delmek için öncelikle bu makineyi kullanacak bir karotçuya ihtiyaç vardır. Karotcu ekibini oluşturarak beton delme işine başlayabilir. İster numune amaçlı isterseniz başka amaçlar için ne kadar kalın olursa olsun betonlar hızlı bir şekilde bu makineler sayesinde delinebilir.

Beton Delmek İçin

El yordamıyla bazı kalın betonların delinmesi imkansızdır. Özellikle ince hesaplar isteyen ve delinmesi büyük önem taşıyan yerlerde beton delme işi için özel olarak üretilmiş makinelerin kullanılması gerekir. bunun için çok fazla iş gücüne gerek yoktur. Beton deliciler ne kadar kalın olursa olsun betonu delebilir. Baca gideri, pencere ve kapı açılması, tesisat döşemesi yapılması, asansör boşluğu açılması gibi en zor işlere kadar her türlü delme işini yapabilirsiniz. bu alanda üretiline ve kullanılan karot makinelerinin kullanımı oldukça kolay olsa da bu makineleri kullanmak için karotçuya ihtiyaç vardır.

Karotcu Ekibi

Karotcu tek başına çalışabileceği gibi ekip olarak da çalışabilir. Bunun için açılması gereken değilin ne olduğu ve ne amaçla açılması gerektiği önem taşır. Beton delme işinde karotcuların ekip olarak çalıştıkları yerler betondan numune alınması gereken yerlerdir. burada koordinatör, yardımcılar ve pompacı çalışarak makineyi kontrol eder. Bu sayede sorunsuz bir delik açılabilir.

Sorunsuz Hesaplar

Açılması gereken deliğin sorunsuz olarak hesaplanması gerekir. bu makineler kayma veya titreme özelliği göstermeyeceği için almanız gereken miktarı size sunar. Özellikle beton muayenesi için parça almak gerektiğinde ekip olarak çalışan karotçular son derece dikkatli olmalıdırlar. Ancak bu sayede hem üzerinden parça alınan ana duvara zarar verilmez hem de makinenin yanması önlenir. çünkü karot makineleri çalışırken ısı yarattığı için kullanırken çok dikkati olunması gerekir.

 

Tags, , , , ,

Karot İle Betonların Delinmesi

Betonların ve kalın duvarların delinmesinin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak karot makinesi yardımıyla bu delme işi hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Beton delme işlerinde kullanılacak makinelerin başında karot makinesi gelir. İsmini havuç anlamından alan bu makine betondan parça almak için kullanılabilir. Betonun kalitesini ve dayanıklılığını ölçmek için basınç testlerine tabi tutulması gerekir.

Tags, , , , , Devamı

Karot ile Asansör Boşluğu Açılması

Eski yapılarda asansör boşluğu bulunmayabilir. Bu gibi yapılara asansör eklemek için yapının içinden bir boşluk açmanız gerekir. Bu boşluğu elbette yapının bütününe zarar vermeden açmanız gerekir. yapı bütününe zarar vermeden açılan bu boşluk sayesinde asansör koyabilirsiniz. Ancak temel sorun yapıya zarar vermeden asansörün nasıl açılacağıdır. Ayrıca bu boşluğu açmak için artık yapılmış bir yapıda patlayıcı kullanmanız imkansız hale gelmiştir. İşte karot makineleri burda yardımınıza yetişir. Ne kadar kalın olursa olsun beton delme ve duvar kesme konusunda sizde yardım ederek istediğiniz derinlikte boşluk açmanızı sağlar.

Tags Devamı