Etiket Arşivi karot

Karot Düzeneği

Karot yapılarda çeşitli amaçlarla yapılan bir delme işlemidir. Bir yapıdan sonradan yapılacak her türlü kırım ve delme işlemi yapının bütününü tehlike içinde bırakabilir. Bu tehlikeleri önlemek için karot makinesi geliştirilmiştir. Karot makinesi yardımıyla yapıdan silindir şeklinde bir parça çıkartılabilir. Bu parçanın boyutu ve genişliği işin uzmanı tarafından ayarlanır. Deprem ve dayanıklılık testleri gibi beton testlerinde yapı inşasında kullanılan malzemelerin kalitesi gibi testlerde uzman bir ekip tarafından çeşitli hesaplamaları ışığında parça örnek alınır. Elbette yapının her yeri delmek ve örnek almak için uygun değildir. Örnek alınması gereken yerleri uzman ekip ve koordinatör çeşitli hesaplamaları yaparak belirler.

Karotçu

Karotçu yapılardaki fazlalıkları ve betonun delinmesi gereken yerleri delen ve makineyi kullanan kişilerdir. Bu kişiler makineyi hesaplı bir şekilde çalıştırıp sabitlemekle görevlidir. Ayrıca bu kişiler uzman bir ekip ayarlanarak oluşturulur. Bu alanda bilgisi olmayan kişilerin makineyi kulanması ve delme işini yapması son derecede tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Karot işini yapan pek çok insan bulunur. Bunların pek azı yeterli düzeyde inşaat bilgisine sahipken pek çoğu sadece makinenin nasıl kullanılması gerektiğini bilir.

Karot Yaparken

Karotçu örnek alma veya duvar delme işlemlerinde önceden hesaplama yapmasının yanında duvara ve binaya zarar vermeden bu işi yapmalıdır. Bunun yanında duvardan geçecek olan çeşitli elektrik hatlarının varlığını kontrol etmelidir. Ayrıca karot düzeneği sırasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların ortadan kalkması için su ve elektrik devrelerinin ayrlanması gerekir.

Pompalama

Karot işini yapabilmek için makinenin soğuması gerekir. ayrıca kesme işinde ortaya çıkacak çeşitli pisliklerin arındırılması gerekir. bu görevi yapacak olan tazyikli sudur. Tazyikli su makineyi çalışırken soğutarak motorun yanmasını önler diğer yandan bu görevi su tankları yapar. Eğer su tankı kendiliğinden devreye girmiyorsa karotçu tek başına çalışamaz. Suyu çalıştırmak için başka bir yardımcıya ihtiyaç duyar. Diğer yandan karotçular su tazyikini ve pompayı iyi ayarlamalıdırlar. Bu sayede pislikler ve parçacıklar temizlenecek, makine kolay bir şekilde soğuyacak ve zarar görmeyecektir.

 

Tags, ,

Beton Delme İşleri

Beton delme işleri için kullanılacak makine karot makinesidir. Bu işlerde kullanmak üzere yapılan bu makine aslında ingilizce havuç anlamına gelir. Aslında karot makinesinin asıl icadındaki amaç betondan örnek alıp numune edilmesidir.  Bu sayede betonun dayanıklılığı ve kalitesi belirlenmek istenir. Ancak bazı durumlarda beton kalitesini ölçmek dışında da delme ilemli gerekebilir. Beton yapısı gereği oldukça sert ve dayanıklı bir yapıdır. Bu sebeple herhangi bir aletle hesapsız olarak yapılan işlemler tüm yapı üzerinde geri dönülemez hatalar verebilir. Bu yüzden bu işi karot makinesi kullanılarak karotçular tarafından yapılması gerekir.

Delmek İçin

Beton delme işi çeşitli amaçlar için yapılabilir. Örneğin bina ve yapılarda sonrdan baca deliği açmak gerekebilir. Bu işi yapabilmek ve bacanın doğru bir şekilde açılması için hesaplamaların yapılması gerekir. Öte yandan hesaplamaların yanında delme işinde kayma ve titremelerin olmaması gerekir. Karot makinesi bu tür durumları engelleyerek sizi istediğiniz amaca götürür. Öncelikle açılmak istenen delik için duvara sabitlenen makine çalıştırılır ve istenilen çapta beton çıkartılabilir.

Beton Delme Zorluğu

Beton delme başlı başına sadece bir duvarın delinmesi değildir. Çünkü o duvardan geçen çeşitli hatlar olabileceği gibi yanlış hesaplar sonucunda yanlış delikler açılabilir. Diğer yandan bu iş için gerekli bilgi olmadan delme işine başlanılmaması gerekir. Bu amaçla açılan deliklerin kusursuz bir şekilde açılması gerekir.

Beton Delme Amaçları

Beton test için, numune almak için, çeşitli giderleri açmak için açılabilir. Bunları bir yük haline getirmeden kolay bir şekilde yapan karotçular sayesinde sizde beton işlerinizi yaptırabilirsiniz. Ayrıca günlerce sürecek işinizi saatler içinde bitirmek için de bu yöntemi deneyebilirsiniz. Karotcular bu amaçla çalışarak size kolaylık sunar. Bu sayede beton kesme ve delme işlemleri hızlı bir şekilde yapılabilir. Beton için kullanılan karot makineleri yalnızca beton delme için değil asvalt ve yollarda da kullanılabilir. Örneğin kanalizasyon deliklerinin nasıl açıldığını ve kusursuz bir yuvarlaklığa sahip olduğunu düşünmüşsünüzdür. İşte karot makinesi kullanılarak bu delme işi gerçekleşir.

Tags, , , , ,

Beton Delici

Beton delici olarak bilinen karot makineleri kullanarak sizde hızlı ve etkili bir şekilde istediğiniz çapta delik açabilirsiniz. Beten deliciler ilk olarak Almanlar tarafından kullanılmıştır. Bu alanda hizmet veren ilk makineler beton üzerinden örnek almak amacıyla kullanıldığı için delme ve kesme amaçlı olarak daha sonra bu makinelere özellikler eklemiştir. Beton delmek için öncelikle bu makineyi kullanacak bir karotçuya ihtiyaç vardır. Karotcu ekibini oluşturarak beton delme işine başlayabilir. İster numune amaçlı isterseniz başka amaçlar için ne kadar kalın olursa olsun betonlar hızlı bir şekilde bu makineler sayesinde delinebilir.

Beton Delmek İçin

El yordamıyla bazı kalın betonların delinmesi imkansızdır. Özellikle ince hesaplar isteyen ve delinmesi büyük önem taşıyan yerlerde beton delme işi için özel olarak üretilmiş makinelerin kullanılması gerekir. bunun için çok fazla iş gücüne gerek yoktur. Beton deliciler ne kadar kalın olursa olsun betonu delebilir. Baca gideri, pencere ve kapı açılması, tesisat döşemesi yapılması, asansör boşluğu açılması gibi en zor işlere kadar her türlü delme işini yapabilirsiniz. bu alanda üretiline ve kullanılan karot makinelerinin kullanımı oldukça kolay olsa da bu makineleri kullanmak için karotçuya ihtiyaç vardır.

Karotcu Ekibi

Karotcu tek başına çalışabileceği gibi ekip olarak da çalışabilir. Bunun için açılması gereken değilin ne olduğu ve ne amaçla açılması gerektiği önem taşır. Beton delme işinde karotcuların ekip olarak çalıştıkları yerler betondan numune alınması gereken yerlerdir. burada koordinatör, yardımcılar ve pompacı çalışarak makineyi kontrol eder. Bu sayede sorunsuz bir delik açılabilir.

Sorunsuz Hesaplar

Açılması gereken deliğin sorunsuz olarak hesaplanması gerekir. bu makineler kayma veya titreme özelliği göstermeyeceği için almanız gereken miktarı size sunar. Özellikle beton muayenesi için parça almak gerektiğinde ekip olarak çalışan karotçular son derece dikkatli olmalıdırlar. Ancak bu sayede hem üzerinden parça alınan ana duvara zarar verilmez hem de makinenin yanması önlenir. çünkü karot makineleri çalışırken ısı yarattığı için kullanırken çok dikkati olunması gerekir.

 

Tags, , , , ,

Karot Numunesi Almak

Yapı denetim firmalarından pek çok alana kadar kullanılan karot numunesi almak işini hızlı ve kolay bir şekilde yapmak için makineleri kullanacak profesyonel bir ekibe ihtiyacınız var. öncelikle yapılardaki herhangi bir tekniki sorunu çözmek ve sorunun neden oluştuğunu anlamak için çeşitli ölçme aletleri kullanılır.

Tags, , , , , Devamı

Karot Hizmetleri – 0535 509 67 14

Tags, ,

Karot Kullanımı

Beton kalitesinin değerlendirilmesi, denetlenmesi ve yaşının ve dayanıklığının tespiti ve daha pek çok konuda ölçülmesi için betondan alınan numune örneklerine verilen isimdir. Karot diğer bir ifade ile havuç anlamına gelir. Çünkü bu makine ile çıkarılan parça havuca benzediği için almanlar bu ismi vermiştir. Bu işi yapanlara karotçu adı verilir. Herşeyden önce bu işi yapmak ve bu makineyi kullanmak bir ekip işidir. Makine 4 kişinin yarmıyla kurulur ve kullanılabilir. Karotu kurmak ve numuneyi almak için sırasıyla yapılması gereken işler vardır.

Tags, , Devamı

0535 509 67 14

Tags,