Karot Nedir

Karot Nedir

Karot, inşaat sektöründe yer alan beton delme, kesme gibi işlerde kullanılan karot makinesi ile verilen hizmete denir. Karot aslında işlemlerin yapıldığı makinenin adıdır. Ancak sektörde kullanılması ile birlikte dilimize yerleşerek tüm işlemlere karot adı veriliyor.

Karot, inşaat veya dekorasyon çalışmalarında istenen hemen her türlü faydayı en kısa sürede cevap vermektedir. Karot makineleri beton gibi sağlam yapılara delemek ve kesmek için tasarlanmış çok güçlü makinelerdir. Bu makineler elektrikli olduğu gibi, yakıt ile çalışanlarıda vardır.

Karot makineleri kullanımında insan gücü ön plandadır. Ancak kurulan düzeneklere göre özellikle beton kesme işlemlerinde belli hareketler otomotiğe bağlanabilir. OLuşturulacak kesme düzeneği sayesinde bell bir mesafe kesme işlemleri kendiliğinden yapılabilmektedir.

Karot beton delme işlemlerinde makineye uygun uç takılarak istenen çaplarda delikler açılabilmektedir. Bu delikler hem hızlı bir şekilde hemde çok muntazam şekillerde açılabiliyor. Bu sayede beton duvarlar arasında kablolama veya boru döşemelerinde hız ve ekonomik açıda daha verimli hale gelmektedir.