Karot Beton Kesme Nasıl Yapılır

Karot Beton Kesme Nasıl Yapılır

Beton kesme işi karot ile yapılabileceği gibi tel ile veya başka aletlerle de yapılabilir. İstenilen düzeyde ve kalınlıkta her türlü betonun kalıp halinde kesilmesi mümkündür. Beton kesmede diğer yöntemlerin kullanılamamasının sebebi betonun oldukça kalın bir yapıda olması dolayısıyla beton işlerinde makinenin zarar görmesinden kaynaklanır.  Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte her trülü sertliğe dayanıklı olan kesici aletler geliştirilmiştir. Bu aletler yardımıyla istediğiniz kalınlıkta beton kesebilirsiniz. Başlıca beton kesme yöntemleri şunlardır : hidrolikle beton kesme, derz ile beton kesme, karot ile beton kesme ve halatlı beton kesme. Bunlar birbirinden ayrı özellikler içerir. Bu nedenle fiyatları da birbirinden farklıdır.

Beton Kesme Nasıl Yapılır

İstediğinize ve ihtiyacınıza bağlı olarak yatay ve düşey bir şekilde 45 – 90 ve 180 derecelik açılarla çalışan makineler sayesinde unuttuğunuz boşlukları oluşturmak için beton kesme makinelerini kullanabilirsiniz. Raylı bir sistem üzerine yerleştirilerek çalışan bu kesici aletler genel olarak her kalınlık için uygundur. ray üzerinde hareket eden döner başlıklı bu kesiciler sayesinde yatay ve düşey tüm alanlar kesilebilir. Asansör boşluğu açma, kapı ve pencere boşluğu açma gibi unutulmuş alanlar için uygulanabilir.

Hidrolik Makineler

Hidrolik beton kesme makineleri ray üzerinde hareket eden ve kalın duvarlar için kulanılabilen bir sistemdir. Açmak istediğiniz her boşluk için kurulumunu yaptıktan sonra kesme işlemine başlayabilirsiniz. Yanı sıra bazı kalıpların kesilmesi için de kullanılabilir. Ayarladıktan sonra elinizi değmeden çalışma kolaylığı vardır. Çünkü uzaktan kumandalıdır.

Zamandan Tasarruf

Hidrolik beton kesiciler ayarlandığı vakit uzaktan kumanda ile çalışır. Yeteri miktarda kestikleri betonu daha sonra kendiliğinden durarark kapanma  özellikleri vardır. Bu sayede zamandan tasarruf yapabilirsiniz. diğer yandan su ile çalışır. Elbette hem botonun parçalanmaması hem de ısının soğuması için su gereklidir. Elektirik ve su devrelerini ayarlamanız gerekir. betondan veya asvalttan kaldırılması gerekn bölümleri diğer yerlere zarar vermeden hızlı bir şekilde keserek ayırır. Ayrıca kesilen yüzey düz olacağı için sonradan düzeltme yapmanıza gerek kalmaz. Kolay beton kesimi için sizde hidrolik makineleri tercih edebilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir