Karot Düzeneği

Karot Düzeneği

Karot yapılarda çeşitli amaçlarla yapılan bir delme işlemidir. Bir yapıdan sonradan yapılacak her türlü kırım ve delme işlemi yapının bütününü tehlike içinde bırakabilir. Bu tehlikeleri önlemek için karot makinesi geliştirilmiştir. Karot makinesi yardımıyla yapıdan silindir şeklinde bir parça çıkartılabilir. Bu parçanın boyutu ve genişliği işin uzmanı tarafından ayarlanır. Deprem ve dayanıklılık testleri gibi beton testlerinde yapı inşasında kullanılan malzemelerin kalitesi gibi testlerde uzman bir ekip tarafından çeşitli hesaplamaları ışığında parça örnek alınır.

Elbette yapının her yeri delmek ve örnek almak için uygun değildir. Örnek alınması gereken yerleri uzman ekip ve koordinatör çeşitli hesaplamaları yaparak belirler.

Karotçu

Karotçu yapılardaki fazlalıkları ve betonun delinmesi gereken yerleri delen ve makineyi kullanan kişilerdir. Bu kişiler makineyi hesaplı bir şekilde çalıştırıp sabitlemekle görevlidir. Ayrıca bu kişiler uzman bir ekip ayarlanarak oluşturulur. Bu alanda bilgisi olmayan kişilerin makineyi kulanması ve delme işini yapması son derecede tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Karot işini yapan pek çok insan bulunur. Bunların pek azı yeterli düzeyde inşaat bilgisine sahipken pek çoğu sadece makinenin nasıl kullanılması gerektiğini bilir.

Karot Yaparken

Karotçu örnek alma veya duvar delme işlemlerinde önceden hesaplama yapmasının yanında duvara ve binaya zarar vermeden bu işi yapmalıdır. Bunun yanında duvardan geçecek olan çeşitli elektrik hatlarının varlığını kontrol etmelidir. Ayrıca karot düzeneği sırasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların ortadan kalkması için su ve elektrik devrelerinin ayrlanması gerekir.

Pompalama

Karot işini yapabilmek için makinenin soğuması gerekir. ayrıca kesme işinde ortaya çıkacak çeşitli pisliklerin arındırılması gerekir. bu görevi yapacak olan tazyikli sudur. Tazyikli su makineyi çalışırken soğutarak motorun yanmasını önler diğer yandan bu görevi su tankları yapar. Eğer su tankı kendiliğinden devreye girmiyorsa karotçu tek başına çalışamaz. Suyu çalıştırmak için başka bir yardımcıya ihtiyaç duyar. Diğer yandan karotçular su tazyikini ve pompayı iyi ayarlamalıdırlar. Bu sayede pislikler ve parçacıklar temizlenecek, makine kolay bir şekilde soğuyacak ve zarar görmeyecektir.

 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir