Karot Kullanımı

Karot Kullanımı

Beton kalitesinin değerlendirilmesi, denetlenmesi ve yaşının ve dayanıklığının tespiti ve daha pek çok konuda ölçülmesi için betondan alınan numune örneklerine verilen isimdir. Karot diğer bir ifade ile havuç anlamına gelir. Çünkü bu makine ile çıkarılan parça havuca benzediği için almanlar bu ismi vermiştir. Bu işi yapanlara karotçu adı verilir. Herşeyden önce bu işi yapmak ve bu makineyi kullanmak bir ekip işidir. Makine 4 kişinin yarmıyla kurulur ve kullanılabilir. Karotu kurmak ve numuneyi almak için sırasıyla yapılması gereken işler vardır.

Karot Makinesinin Kullanımı

Karot makinesini koordinatörün emir ve yönlendirlmeleriyle betona yerleştirmek gerekir. makineyi yerletirilecek alanlar şunlardır : perde, kolon, kiriş, döşeme yerlerine yerleştirilebilir. Karotta numune alırken oldukça dikkali olmak gerekir. özellikle taşıyıcılardan kesinlik numune alınmamalıdır. Öte yandan döşeme ve kirişlerden çok zorunlu kalınmadıkça numuna alma işlemi yapılmamalıdır. Karotun çeşitli basınç değerlerinin belirlenmesinde inşaat hesaplamaları yapılır.

Karot Alırken Neye Dikkat Edilmeli

öncelikle betondan bir parça alma işlemi yapıldığı için hem alınan parçaya hem de numune alınan yere zarar verilmemesi için oldukça dikkatli olunmalıdır. Numune alırken taşıyıcı alanlara zarar verilmemelidir. Sonuç olarak betonun kaltesi test edilirken yapıya zarar vermek olumsuz sonuçlar doğurur. Eğer taşıyıcı alanlara zarar verme durumu ortaya çıkarsa veya böyle bir risk varsa karot kullanmak yerine başka ölçme işlemleri kullanılmalıdır. Alınan numune değerleri basınç değerlerine göre test edileceği için alınan numunenin boyu çapın iki katı kadar olmalı veya en az çap boyu kadar numune alınmalıdır. Makineyi çalıştırmak için makinenin sabitlenmesi için dübekl atıldığında dübel tutmayan yerler varsa bu yerlerden kesinlikle numune parça alınmak için zorlanmamalı. Ayrıca bu yerler not edilerek araştırılmalıdır.

Karot Numunesi Alırken

Karot numunesi alırken oldukça dikkatli ve özenli bir çalışma yapılmalıdır. Aksi halde alınan parçalar işe yaramayacağı gibi parça alınan yere zarar verilmiş olunur. numune almak sonuç olarak beton delme işi gerektiği için tahribat yaratacaktır. Bu sebeple beton kalkitesini lçmek için diğer yöntemler denendikten sonra numune alma işi yapılmalıdır.

 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir