Karot Numunesi Almak

Karot Numunesi Almak

Yapı denetim firmalarından pek çok alana kadar kullanılan karot numunesi almak işini hızlı ve kolay bir şekilde yapmak için makineleri kullanacak profesyonel bir ekibe ihtiyacınız var. öncelikle yapılardaki herhangi bir tekniki sorunu çözmek ve sorunun neden oluştuğunu anlamak için çeşitli ölçme aletleri kullanılır. Ancak bazen beton numunesinin incelenmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda hesaplanan uzunlukta ve genişlikte silindir şeklinde betonun içinden parça çıkartılarak beton testleri yapılabilir. Alınan karot numunesi çeşitli basınç testleri ve beton testleri yapılarak betonun kalitesi, yaşı, dayanıklılığı, hasar alıp almadığı gibi ölçümleri yapılabilir.

Karot Numunesi

Alınan numune parçası zarar görmeyecek şekilde teste tabi tutulur. Elbette çeşitli basınç testleri sırasında parça zarar görebilir. Bu gibi durumlarda alınan parçanın yanı sıra tüm yapının zarar gördüğünü söylemek mümkün olur. Binanın çeşitli testlerden geçememesi deprem gibi olası durumlara karşı dayanıklı olmadığını gösterir. Bu kesme işlemi ayrıca yapılarda bulunan fazlalıkların alınması ve kesme işlemini daha kolay hale getirmek için yapılır. Örneğin yapınızda fazla bir yer varsa kusursuz bir kesme işlemi uygulayan karot makineleri sayesinde kolaylıkla fazlalıkları alabilirsiniz.

Kesme İşlemi

Binalarda baca açma, kapı  ve pencere açma, tesisat döşemesi yapma gibi nedenlerle betonun delinmesi gerekebilir. Bu işin yapılması için karot uygulamasına ihtiyacınız vardır. Kusursuz bir şekilde betona zarar vermeden karot uygulamasıyla bunu yapabilirsiniz. herşeyden önce bir test yapılabilmesi içinde betondan parça almak gerekebilir. Bu durumda çeşitli hesaplamaların yapılması, parçanın nereden alınırsa betona zarar verilmeyeceği ve en uygun yerin nereden alınan örneğin olduğu konusunda hesaplamalar yapılmasının ardından bu iş gerçekleştirilir.

Karot Yaparken Neye Dikkat Edilmeli

Öncelikle bir delme işlemi yapılacağı için duvardan geçen kesme işlerini yapmadan önce duvardan geçen elektrik, telefon ve internet hattı gibi hatlara zarar verilmemesi gerekir. bunun için koordinatörün çeşitli hesaplamalar yapması lazım. Diğer yandan bir su pompalama işlemi gerektirdiği için çıkabilecek yangın durumları önceden tespit edilmeli ve su ve elektrik hatları kontrol edilmelidir.

 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir