Karotçu Nasıl Bulunur

Karotçu Nasıl Bulunur

İnşaatınızda veya yapınızda kesilmesi gereken bir duvar, duvardan açılması gereken delikler veya duvarın herhangi bir şekilde delinerek örnek alınması için b işi yapan kişilere ihtiyaç vardır. Herşeyden önce karot alma işi makine yardımıyla yapılır. Makinenin kurulması, çalıştırılması ve kullanılması için teknik bilgilere ihtiyaç vardır. Ayrıca duvarın yeteri miktarda delinmesi ve duvarın araştırılması içinde tekniki bilgiler ve araştırmalar gerekir. bu sebeple bu iş uzman kişiler tarafından yapılır. Karotçu olmak bu bilgilere sahip olmayı gerektirir. Teknikerler ve mühendisler bu işi yapabilirlerken makinenin kullanılması ve çalıştırılması için de ayrı bilgilere sahip insanlara gerek vardır. Hatta karot makinesini kullanmak bile bir ekip işi olduğundan çoğu zaman tek başına yapılamaz.

Makinenin Kullanımı

Karotçu çeşitli hesaplamalarının ardından makineyi kullanan kişidir. Örneğin yapı üzerinde bir pencere açmak gerekebilir. Oldukça basit gibi görünen bu iş her duvar üzerinden yapılamaz. Bu gibi durumlarda çeşitli tespitlere ihtiyaç duyulur. Bunu yanı sıra iş gücü kulanımını ve emeği azaltmak için makine kullanılması gerekir. Günlerce sürebilecek bir işi birkaç saatte halledilebilen karot makinesi karotçu yardımıyla kullanılarak yapılır. Pencere ölçümlerinin alınmasıyla makine kolaylıkla duvarı yerinden çıkartır.

Kesme İşleri

Pencere ve kapı açma işleri için büyü oranda kesme işlerine ihtiyaç duyulur. Belirtilen yerlerde hesaplamalar yapıldıktan sonra kesme işine başlanır. Makine duvara sabitlenerek duvarı yerinden çıkartabilecek güce sahiptir. Bu iş için elektrik ve su yardımına ihtiyaç duyulur. Beton üzerinde çalışan diğer kesici ve delici makinelerden farklı olarak karot makinesi su yardımıyla çalışır. Çünkü makinenin çalışması sırasında ortaya çıkan aşırı ısınma ancak su yardımıyla soğutulabilir. Bunun için en az iki kişiye ihtiyaç duyulur.

Makinenin Soğutulması

Karot makinesi çalışırken çok fazla ısınır. Elbette aşırı ısınma makine motoruna zarar verir. Bu zararı önlemek için su yardımıyla çözüm bulunmuştur. Ayrıca duvarın delinmesi sırasında ortaya çıkan bazı parçaların temizlenmesi ve betonun soğuması içinde suya ihtiyaç vardır. Ancak su giderlerinin ve tazyikin iyi ayarlanması gerekir. karotçu bu işi ayarlamalıdır.

 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir