Karotçu Nasıl Çalışır

Karotçu Nasıl Çalışır

Karot beton delme işlemidir. Çeşitli testleri yapmak, binalarda ve yapılarda beton kesilmesi gereken yerleri belirlemek, tesisat için gider açmak, kapı ve pencere yerleri açmak için çeşitli ölçümlerin yapılmasıyla yapılan işleme denir. Karotçu ise bu işi yapan elemandır. Karotçular uzman bi ekip tarafından oluşturulan bir delici ekiptir. Bu işi makine yardımıyla çeşitli hesaplamaların yapılmasıyla yapılabilir. Günümüzde karotcu tek başına makineyle çalışabildiği gibi bir ekiple birlikte de çalışabilir. Ayrıca karotçuluğun inşaat işleri devam ettiği sürece bu alanda oldukça getirisi yüksek bir meslek olduğu da biliniyor.

Karotçu Nasıl Çalışır

Karotçu öncelikle çeşitli hesaplamalar yapmak zorundadır. Hesaplamalardan önce niçin karot alınması gerektiği bilinmelidir. Örneğin bir yapıda bir fazlalık varsa bu fazlalığın nasıl çıkarılabileceği, yapıya ve betona nasıl zarar vermeden alınabileceği önceden hesaplanmalıdır. Bunların dışında beton delme işi başka işler için de yapılması gerekebilir. Örneğin tesisat döşemesi gerekebilir. Tesisat döşemesi için yapının önceden çeşitli dedektörler yardımıyla taranması gerekir. Çünkü beton içinde nerede elektrik hattının bulunduğunun saptanması ardından beton delme işine geçilmesi gerekir. Diğer yandan karot işini yapan makine ile çalışacağı için bütün önelemlerini almış olması gerekir. Delme işlemi sırasında yeteri miktarda su ve yeteri oranda tazyik yapılması gerektiği için tek başına çalışma olasılığı düşük ihtimaldir.

Karotcu Ne Gibi Önlemler Almalı

Beton delme işinin titizlikle ve ince hesaplamalar yapılması gerekir. çünkü ayrıntılı olarak hesaplanmayan delme işlemi binanın tümüne zarar vereceği gibi istenilen delme işlemi yapılamayabilir. Bu nedenle emniyet alırken bu hesaplamalara dikkat edilmesi gerekir. karotçular bu işi yapmadan önce hesaplamalarında her türlü çıkabilecek olumsuzlukları kontrol etmelidirler. Karotçu öncelikle ne için delme işinin gerektiğini bilmelidir. Bu duruma uygun kesme işine başlamalı ve ileriye gitmeden bitirmelidir. Yapılarda bir delik açma hesaplama yapılmaksınız olursa istenmeyen bir sürü sonuç oluşturabilir. Bunlara ek olarak her türlü emniyet tedbirinin alınması gerekir. su ile yapılan bir iş olduğu için emniyet tedbirleri ihmal edilmemeli makineye ve yapıya zarar verilmeden iş sonlandırılmalıdır.

 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir